حوزه علمیه چیست؟

همه چیز درباره حوزه علمیه و اخبار مدارس علمیه

حوزه علمیه چیست؟

حوزهٔ علمیه نهادی آموزشی-مذهبی برای آموزش طلاب در زمینهٔ علوم دینی و آماده‌سازی آنان برای دریافت مقام علمی با عنوان روحانی می‌باشد.

اسلامی

در حوزهٔ علمیه اسلامی دروس سطح عالی در زمینهٔ مذهب ارائه می‌شود و بعضی از طلاب در داخل حوزه در خوابگاه‌هایی با عنوان اختصاصی «حجره» زندگی و تحصیل می‌کنند. در حوزه‌های علمیۀ شیعه، علوم اسلامی و دروسی همانند:

    ادبیات عرب (شامل علوم: ۱-صرف، ۲-نحو، ۳-معانی، ۴-بیان و ۵-بدیع) برای استفاده صحیح از قرآن و روایات اسلامی که منابع دین اسلام‌اند.
    منطق ارسطویی[نیازمند منبع] برای برداشت‌های علمی صحیح از منابع اسلامی.
    کلام (آشنایی با عقاید اسلام و شیعه).
    فقه اسلامی
    اصول فقه
    فلسفۀ اسلامی
    حدیث
    رجال
    تاریخ اسلام

به صورت تخصصی و فوق تخصصی و در سطوح عالی علمی در دوره‌ای ۱۲ ساله آموزش داده می‌شود؛ و در طول این مدت طلاب برای ورود به درس خارج که بالاترین تحصیلات علمی در حوزه و معادل دکتری دانشگاهی است آماده می‌شوند. در حوزه‌های علمیه پس از طی پایه ۶ مدرک کاردانی علوم انسانی، پس از طی پایۀ ۹ مدرک کارشناسی علوم انسانی، پس از طی پایۀ ۱۰ مدرک کارشناسی ارشد علوم انسانی، داده می‌شود.[نیازمند منبع]
مسیحی

در حوزه‌های علمیهٔ مسیحی، تأکید زیادی بر خواندن و فهمیدن انجیل و فراگیری مهارت‌های لازم برای انجام کار کشیشی صورت می‌گیرد.
مراحل و مقاطع تحصیلی

  •     مقدمات = پایه‌های ۱، ۲ و ۳
  •     سطح ۱ (کاردانی) = پایه‌های ۴، ۵ و ۶
  •     سطح ۲ (کارشناسی) = پایه‌های ۷ و ۸ و ۹ (همراه با پایان‌نامه)
  •     سطح ۳ (کارشناسی ارشد) = پایۀ ۱۰ (همراه با پایان‌نامه)
  •     سطح ۴ درس خارج (دکترا) = دروس خارج (همراه با پایان‌نامه)
یعنی کسانی که موفق به طی پایۀ ۹ بشوند معادل لیسانس را دریافت می‌کنند و کسانی که پایۀ ۱۰ را دریافت می‌کنند معادل فوق لیسانس می‌شود.[۱]
مدرس

مَدْرَس واژه‌ای عربی به معنای محل درس دادن است. مَدرَس یکی از اجزای مدارس سنتی حوزه علمیه است که محل درس دادن یا کتابخانه بوده‌است. در کنار مدرس‌ها، حجره‌ها نیز علاوه بر کارکرد اقامتی، فضایی نیز برای تدریس بوده‌است.[۲][۳]
مدارک معادل
نوشتار اصلی: مدرک حوزوی
۰ ۰

12 نکته علمی جالب که احتمالا نمی دانستید!

1- آب می تواند همزمان به نقطه جوش و انجماد برسد

آن را “نقطه سه گانه” می نامند، و هنگامی اتفاق می افتد که دما و فشار دقیقاً مناسب برای سه حالت (مایع، جامد وگاز) یک ماده باشد تا در تعادل ترمودینامیکی با هم همزیستی داشته باشند. برای انجام این آزمایش، یک شیشه حاوی مایع سیکلوکسان، به وسیله یک پمپ توربو مولکلالی به فشار بسیار کم آورده می‌شود. کاهش سریع فشار منجر به کاهش سریع دما می‌شود و در نتیجه ماده به طور موقت منجمد شود.

2- اشعه لیزر می تواند در آبشار گرفتار شود

بله این نه تنها نمونه ای باورنکردنی از پدیده ای به نام بازتاب کلی داخلی است، بلکه نشان می دهد که چگونه کابل های فیبر نوری برای هدایت جریان نور کار می کنند.

ادامه مطلب اینجاست

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.