کارگاه روش مطالعه و تند خوانی

کارگاه روش مطالعه و تند خوانی

بسم الله الرحمن الریم

اولین جلسه کارگاه مهارت مطالعه و تند خوانی  در مدرسه مدرسه علمیه امام محمد باقر(علیه السلام) در تاریخ۹۷/۱۱/۲۹ با حضور استاد باصری برگزار شد.

در این جلسه استاد اشاره ای به برنامه ریزی و اهمیت آن و اهمیت وقت طلاب داشتند و در ادامه سخنانشان به تند خوانی و فواید آن برای طلاب و اینکه با کسب مهارت ها از جمله تند خوانی میتوانیم درصد فهم و یادگیری خودمان را بالا ببریم پرداختند.

ایشان در ادامه ضمن لزوم یادگیری مهارت مطالعه و تند خوانی به نکات زیر اشاره کردند:

 

1- تندخوانی را به وسیله مروری سطحی بر عنوان های اصلی و فرعی، اولین و آخرین جمله پاراگراف و تمام پاراگراف های اول و آخر بخش ها یا فصل ها آزمایش کنید.

تمرین کنید و به جای لغت، یک گروه از لغات را یکباره درک کنید. در اکثر عبارات فقط یک یا دو کلمه اساسی و مهم وجود دارند و برای استنباط معنی عبارت نیازی به خواندن بقیه کلمات نیست.

2- همچنان که مهارت در تندخوانی را پرورش می دهید پیش از شروع به خواندن، یک برنامه کار تنظیم کنید. به طور مثال فهرستی از سوالاتی که می خواهید پاسخ آنها را پیدا کنید، تهیه نمایید.

3- وقتی شما در مورد موضوع مورد نظر آمادگی ذهنی داشته باشید، می توانید چند دقیقه ای را صرف فهرست بندی نکات مهمی که می دانید بنمایید. این کار باعث می شود تندخوانی و معلومات فعلی شما پا به پای هم پیش بروند و به شما این امکان را می دهد تا از روی مطالبی که درحال حاضر می دانید سریع تر بگذرید. صرف دقت برای خواندن مطالبی که می دانید، مورد ندارد.

4- از صفحات فهرست مندرجات کتاب استفاده کنید تا دیدی سریع و کلی از محتویات کتاب به دست آورید، بخصوص بار اولی که از یک کتاب استفاده می کنید، یادداشت هایی از بخشها و قسمت هایی که بیشترین ارتباط را با مطالعه شما دارند، تهیه کنید.

5- و…

ودر پایان سوالاتی پیرامون بحث تمرکز حواس در مطالعه ,تند خوانی و اثرات آن,روش برنامه ریزی برای امتحانات و … از استاد شد که استاد باصری پاسخ این سوالات را دادند.

این سلسه جلسات انشاالله در هفته های آتی هم ادامه خواهد داشت.

واحدپژوهش

 

 

جوابی بنویسید