مدرسه علمیه امام محمدباقر(ع) مشهد

خانه / مدیریت / نشست علمی تجربه های شخصی در پژوهشهای حوزوی
نشست علمی تجربه های شخصی در پژوهشهای حوزوی

نشست علمی تجربه های شخصی در پژوهشهای حوزوی

بهمت واحد پژوهش مدرسه امام محمد باقر(ع) نشست علمی باموضوع تجربه های شخصی در پژوهشهای حوزوی در دوشنبه17/10/97 برگزار گردید.

درابتدای این نشست علمی حجه السلام دکتر آزاد ضمن اشاره به جایگاه پژوهش و تجربه های شخصی خویش در پژوهشهای حوزوی فرمودند: طلاب در کناردروس حوزوی باید یکسری از مهارتها ازجمله: مهارت نویسندگی, مقاله نویسی,آشنایی با نرم افزارها مخصوصا نرم افزارهای علوم اسلامی از جمله نرم افزارهای نور,مکتبه الشامله, اهل البیت و…را باید فرا گیرند و این در حالی است که خیلی از طلاب حتی آشنایی کامل با کارکردها و ظرفیتهای وورد و پی دی اف را هم نمیدانند. لذا طلاب اگر مهز به مهارتها بشوند مقاله ای را که باید یکسال زمان صرف آن کند را در عرض یک هفته به اتمام میرساند.

این استاد حوزه و دانشگاه افزودند که کاری که طلاب امروزی باید انجام بدهد در واقع دو مشکل است اول اینکه با روشها و علوم سنتی آشنا بشوند و در کنار آن حتما با ابزارها و روشها جدید نیز مسلط شوند.

ایشان در ادامه افزودند: پژوهش یعنی باز کردن پنجره های که تاکنون باز نشده لذا متاسفانه خیلی از مباحث علمی که تحت عنوان پژوهش صورت میگیرد تکرار مکررات است و پژوهشگر باید مخترع باشد یعنی چیزی که تاکنون نبوده را بپژوهد نه مکتشف.

ایشان فرمودند: باتوجه به گسترش روز افزون علوم در سطح جهانی و مرزهای دانش ,طلاب باید طوری در بخوانند و پژوهش کنند که در هر سطحی در جامعه نیاز احساس شد از سوال کردن بعد از نماز از امام جماعت تا نیازهای جهانی را طلاب بتوانند آن نیاز را پاسخگو وبرطرف کنند.

ایشان فرمودند که امروزباید نگاه حوزه به روش تحقیق خود  بعنوان یک موضوع علم  مستقل باشد تا فاصله ای بین علوم دینی و سایر علوم ایجاد نشود والا که با این سرعت علم قطعا ما عقب خواهیم افتاد.

نفر اول  جشنواره علامه حلی در آخر به نقل تجربه شخصی خویش در نوشتن مقاله  پرداختند که مورد استقبال طلاب قرار گرفت و گفتند که طلاب باید بدانند طرف حساب آنها حضرت بقیه الله اعظم (عج) و هر سختی در راه کسب علم متحمل میشوند قطعا از سمت ایشان بی پاسخ نخواهد ماند.

درباره‌ی habib

جوابی بنویسید