مدرسه علمیه امام محمدباقر(ع) مشهد

خانه / پژوهش سطح یک / نشست علمی نشست علمی  بررسی ضرورت مطالعه آثار شهید مطهری (ره) و رابطه بین استاد و شاگرد
نشست علمی نشست علمی  بررسی ضرورت مطالعه آثار شهید مطهری (ره) و رابطه بین استاد و شاگرد

نشست علمی نشست علمی  بررسی ضرورت مطالعه آثار شهید مطهری (ره) و رابطه بین استاد و شاگرد

بهمت واحد پژوهش مدرسه امام محمد باقر(ع) نشست علمی نشست علمی  بررسی ضرورت مطالعه آثار شهید مطهری (ره) و رابطه بین استاد و شاگرد  در روز چهارشنبه11/2/98  با حضور شفایانی برگزار گردید.

درابتدای این نشست علمی استاد شفایانی گفتند: چرا در بین دریایی از علماء و دانشمندان معاصر، شهید مطهری محبوبیت و مشهوریت در میان عوام و خواص داخل و خارج کشور پیدا کرد؟ یکی از دلایل محبوبیت شهید مطهری اخلاص ایشان بود و برای اخلاص خود شهید مطهری داستان زندگی آیت الله کوه کمری را بیان میکنند، شهید مطهری خودشان هم همینگونه بودند لذا در به در دنبال استاد اخلاق و عرفان میگشتند در حالیکه خودشان معلم اخلاق و عرفان و فلسفه هستند.

استاد شفایانی در ادامه فرمودند:اخلاص یعنی هرجا دیدیم که فضا و مجال برای تبلیغ باز است وارد شویم که شهید مطهری خود هرجا نیاز به تبلیغ بود وارد میشدند که نمونه آن در مجله زن روز که مباحث ایشان در دفاع از حقوق زن بود تبدیل به یک کتاب شد.

ایشان خاطر نشان کردند که اگر بخواهیم سیر اساتید و بزرگان و حوزه را ادامه دهیم باید علاوه بر اینکه دروس حوزه (مثل فقه،اصول،ادبیات عرب،منطق فلسفه و…)باید مثل موم در دستمان باشد باید درد را تشخیص دهیم و به دنبال درمان آن باشیم.

ایشان در ادامه فرمودند:اگر میخواهیم یک استاد برجسته در حوزه مطالعات اسلامی در حوزه علمیه شویم باید به همه علوم حوزوی مسلط باشیم تا دچار تناقض بینی در نگاه به سیستم اسلامی نشویم که شهید مطهری یکی از کسانی بود که شما به هیچ عنوان نمی توانید تناقض را در صحبت ها و نوشته های ایشان ببینید.

ایشان در ادامه در فضای پرسش و پاسخ فرمودند:اجبار در شرکت طلاب جوان در کلاسهای شهید مطهری یک ضرورت است چون %90 ما نیاز به اجبار داریم چون اگر اجبار نباشد طلبه نه تنها در کلاسهای شهید مطهری بلکه در کلاس منطق و فقه و اصول و ادبیات هم شرکت نمیکند .

 

   

درباره‌ی habib

جوابی بنویسید