چهارشنبه , ۳۰ مهر ۱۳۹۹

مدرسه علمیه امام محمدباقر(ع) مشهد

خانه / پژوهش سطح یک / افتتاحیه سیر مطالعاتی مدرسه
افتتاحیه  سیر مطالعاتی مدرسه

افتتاحیه سیر مطالعاتی مدرسه

بهمت واحدپژوهش مدرسه علمیه امام محمدباقر(ع) افتتاحیه سیر مطالعاتی کتب شهید مطهری در روز پنجشنبه۱۲/۷/۹۷ برگزارشد.در این نشست علمی استادشفایانی به بررسی وتبین چرایی مطالعه سیر کتب شهید مطهری (ره)پرداخت.

استادشفایانی در ابتدای جلسه فرمودند:ما برای شناخت اسلام ۲ راه داریم.

 

راه اول راه مستقیم است. یعنی اسلام را مستقیما از منابع آن بگیریم. لازمه این کار اجتهاد در اسلام شناسی ( نه اجتهاد به معنای مصطلح) است. آیا ما امکان مجتهد شدن داریم؟ اغلب ما این امکان را نداریم چون استعداد و زمان لازم را نداریم.

 

بنابراین باید سراغ روش دیگری در شناخت اسلام، یعنی شناخت غیرمستقیم برویم. در این روش اسلام از طریق واسطه ها شناخته می شود. یعنی باید یک اسلام شناس مناسب پیدا کنیم و اسلام را از طریق او بشناسیم.

ما ۳ نفر را نام می بریم که در قابل اعتماد بودن آنها برای ما شک و شبهه ای وجود ندارد. حضرت امام(ره) ،حضرت آقا و علامه طباطبایی.

ایشان در ادامه افزودند:حضرت امامی که با هیچ کس اهل تعارف نیستند می فرمایند: ” آثار قلم و زبان او بی استثنا آموزنده و روان بخش است.” یعنی چه آنها که در آن زمان به صورت سخنرانی بوده و هنوز به چاپ نرسیده بوده و چه آنها که به چاپ رسیده بوده است. امام در جای دیگر می فرمایند من در مورد کس دیگری نمی توانم این جمله را بیان کنم. حضرت امام می فرمایند: “و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان سرچشمه می گرفت برای عارف و عامی سودمند و فرح زاست.”

علامه در جایی می فرمایند که آقای مطهری توانایی فکری بالایی در اسلام شناسی داشت و جای دیگر تعبیری دارند که خود آن بزرگوار می فرمایند که این تعبیر خوبی نیست اما وقتی که آقای مطهری به کلاس من می آمد به من حالت رقص دست می داد. انقدر که احساس می کردم گیرایی او بالاست. یعنی در حالی که او در کلاس است مطلبی هدر نمی رود. علامه شاگردان متعددی دارند که همه بزرگان و مراجع هستند اما درباره شهید مطهری این را می گویند.

 

حضرت آقا در مورد شهید مطهری می فرمایند که کتب او مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ایران است. یعنی اگر کسی می خواهد بداند جمهوری اسلامی بر چه پایه ای بنا شده کتب آن بزرگوتر را ببیند. ایشان در جای دیگر می فرماید اگر کسی فقط آثار او را با دقت و به طور کامل بخواند کافی است تا او را به یک سطح عالی از معارف اسلامی برساند. یعنی یک سطح عالی از معارف اسلامی با یک بار مطالعه دقیق و کامل آثار شهید مطهری فراهم می شود.

کلاسهای شهید مطهری به از ده سال گذشته تاکنون بطور منظم وبصورت هفته ای یک کلاس برگزار میشود.

جوابی بنویسید